Чому кремлівська пропаганда бреше про гасло «Слава Україні — Героям Слава»

June 11, 2021
Чому кремлівська пропаганда бреше про гасло «Слава Україні - Слава героям»? Ми пояснюємо у нашому новому матеріалі.
article-photo

Перед початком футбольного турніру Євро-2020 Росія розгорнула свою дезінформаційну машину, намагаючись довести, що гасло, розміщене на новій формі збірної України — «нацистське». Ми пояснюємо, чому російський аргумент — нісенітниця.

«Слава Україні — Героям слава» — ключове гасло Української Революції Гідності або Євромайдану (2013-2014), який був поєднанням ліберального / проєвропейського порядку денного та постколоніальної антиімперської боротьби.

Кремлівська дезінформаційна машина почала атакувати цей слоган, а також інші явища Євромайдану, щоб переконати світову спільноту в тому, що це була «нацистська» революція, і що всі українські патріоти насправді є «нацистами». Паралельно Кремль “аргументує”, що всі країни Європейського Союзу та НАТО є спадкоємцями нацистсько-фашистської коаліції 1940-х років.

У 2019 році UkraineWorld опублікував аналіз, який розвінчує основні дезінформаційні російські наративи про українську історію: https://ukraineworld.org/ua/articles/books/re-vision-history

Ми також проаналізували гасло «Слава Україні — Героям слава». Ось коротке пояснення від Яни Примаченко, одного з наших експертів:

“Вітання «Слава Україні! Героям Слава!» почали використовувати ще під час українських національно-визвольних змагань 1917–1921 років, задовго до того, як нацисти прийшли до влади в Німеччині.

Вперше майбутнє гасло з’являється 1840 року в посланні Тараса Шевченка «До Основ’яненка»:

Чия правда, чия кривда І чиї ми діти. Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине… От де, люде, наша слава, Слава України!

У кінці ХІХ століття його почали використовувати в середовищі харківської студентської громади. Щоправда, тоді на заклик «Слава Україні!» відповідали «По всій землі слава!».

Розповсюдження вітання набуло під час української революції. З 1917 року його стали використовувати загони чорних козаків Армії УНР, тоді воно звучало так: «Слава Україні! Козакам слава!». 1918 року, під час врядування гетьмана Скоропадського вітання зазнало невеликої трансформації «Слава Україні! Гетьману слава!». Взагалі протягом 1918–1922рр. в Армії УНР існували різні варіації відповіді на вітання «Слава Україні!» — «Україні слава!», «Навіки слава!», «Віра! Слава!».”


Коментар головного редактора UkraineWorld:

  1. Кремлівська пропаганда пов'язує «Слава Україні» з нацистським гаслом «Хайль Гітлер» — але ми пояснюємо, що гасло “Слава Україні - Героям Слава” має набагато глибші історичні корені.

  2. «Слава Україні — Героям слава» могла з’явитися з релігійного привітання «Слава Ісусу Христу — Слава навіки Богу», яка популярна в Україні та є перекладом латинського Laudetur Jesus Christus. Типовою тенденцією 19-20 століть була секуляризація старих релігійних привітань та гасел.

  1. «Героям слава» має транснаціональний і трансідеологічний характер: вона навіть була популярна в офіційній радянській повоєнній пропаганді (з її дуже «антифашистською», але тоталітарною ідеологією), що відзначала перемогу у війні гаслами «Вічна слава героям», «Слава героям Великої Вітчизняної війни» тощо.
  1. Український націоналістичний рух Другої світової війни (ОУН-УПА) був складним явищем, але важливо зазначити, що після 1941 року, після проголошення ним незалежності України, він був ворогом нацистської Німеччини. Керівник цього руху Степан Бандера потрапив до нацистського табору Заксенхаузен і пробув там до кінця війни; його брати загинули в'язнями Освенциму разом із сотнями українських націоналістів; багато українських націоналістів були вбиті нацистами в Києві в Бабиному Яру разом із сотнями тисяч євреїв під час одного з найжахливіших злочинів Голокосту та масових убивств Другої світової війни.
Володимир Єрмоленко
головний редактор UkraineWorld

Related articles

Russian Aggression
November 9, 2021

Ukraine, Russia and the Last Empire in Europe

Recently Putin and then Medvedev published articles on Ukraine-Russia relations. Read a recent analysis by our Editor-In-Chief to know more.
VIDEO
May 8, 2018

How to Freeze a Conflict? Russia’s Scenarios

Since 90-s Russia has played a key role in numerous frozen conflicts which have been taking place in the post-Soviet countries. Namely, conflicts in Transnistria,...