Руйнуємо міфи: чому спроби показати “лицемірство Європи” і самі є лицемірними?

August 30, 2021
Росія та проросійські сили в Україні прагнуть популяризувати міф про те, що Захід не дотримується тих цінностей та свобод, які сам же і пропагує. Читайте, чому це не так.
article-photo

Намагаючись дискредитувати так званий “колективний Захід,” частиною якого є і ЄС, Росія та проросійські сили в Україні прагнуть популяризувати міф про те, що Захід не дотримується тих цінностей та свобод, які сам же і пропагує. Найчастіше героями сюжетів на цю тему стають поліцейські, що розганяють демонстрації в якомусь із європейських міст. Мовляв, погляньте на жорстокість силовиків у Європі, яка так засуджувала розгін Майдану - а як же свобода слова, зібрання, і далі за списком? Для прикладу, протягом останніх кількох років стали популярними кадри з мітингів “жовтих жилетів” у Франції, на яких видно сутички їх учасників з поліцією.

Про те, чому такі приклади маніпулятивні - у нашому новому матеріалі.

* По-перше, автори подібних сюжетів за вже звичним алгоритмом “забувають” згадати в своїх матеріалах багато важливих деталей. Наприклад, частина мітингів відомих “жовтих жилетів” відбувалася в часи пандемії і не була погоджена відповідно до процедури, передбаченої французьким законодавством, в силу карантинних обмежень - а вони були дуже суворими у Франції. Тож коли такі мітинги збиралися всупереч забороні, завданням поліцейських було припинити порушення закону.

* По-друге, нісенітницею є порівняння Майдану та середньостатистичного протесту деінде в Європі. Навіть не вдаючись в політичну анатомію конкретних прикладів, нескладно зрозуміти, що затримання порушників та застосування сльозогінного газу не можна порівняти із вбивством сотні людей. Навіть якщо ми поглянемо на вже згаданий приклад “жовтих жилетів” (адже він є наймасштабнішим), то побачимо що майже за три роки існування руху в сутичках між учасниками протестів та поліцією не загинула ні одна людина. До речі, в цьому місці пропагандисти можуть почати самовдоволено потирати руки та здіймати шум про 11 вбитих від листопада 2018 року. Проте диявол, як завжди, в деталях: всі ці люди померли під час протестів або від природних причин, або від нещасних випадків - і жоден не загинув від рук поліції. Відтак, твердження про лицемірність Європи і самі є, м’яко кажучи, нещирими.

* По-третє, спробуймо вписати конкретні приклади міфів у ширшу картину - кому і навіщо потрібна така пропаганда? Не секрет, що її автором та бенефіціаром є Росія. Тож можна було би припустити, що в геополітичній боротьбі за уми українців остання хоче переконати їх, що на Сході від неї з правами людини все краще, аніж на Заході. Але ж давайте згадаємо ситуацію в Росії - там вже давно неможливо навіть погодити проведення мирної акції - про це існує достатньо яскравих медіаматеріалів. Іншими словами, Росія навіть не приховує, що намагається відвернути Україну від Європи НЕ ТОМУ, що хоче запропонувати їй щось краще.

Міфи щодо жорстокості силовиків у Європі - частина картинки, яку Росія намагається створити про “Захід, який загниває”.

Ці міфи апелюють до самої основи піраміди Маслоу, адже питання безпеки є в її структурі основними. Іншими словами, Росія намагається бити в самий центр страхів громадян. Відтак, слід бути обачними, аби не дозволити подібній маніпуляції зробити переваги євроінтеграції меншовартісними в очах українців.

Даний матеріал був підготовлений для “Євробібліотеки” - онлайн-ресурсу, де регулярно публікуються матеріали-пояснення щодо різних аспектів євроінтеграції України. Проєкт втілюється за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні.

Підписатися на регулярну розсилку з новими матеріалами, що публікуються на «Євробібліотеці», можна за посиланням

МАКСИМ ПАНЧЕНКО
Аналітик і журналіст UkraineWorld та ГО «Інтерньюз-Україна»

Related articles

VIDEO
March 23, 2021

How Pro-Kremlin Media is Trying to Get Around Sanctions

After the sanctions imposed on Medvedchuk’s TV channels, his team created First Independent TV channel. It claims to be independent but spreads the same pro-Russian...
PODCAST
February 9, 2021

Ep. 39 - Ukraine In Early 2021: Covid-19 Vaccine, EU, Ban On Kremlin-linked TV Channels

We starts a regular monthly podcast taking snapshots of key developments in the country over the previous month. Here we look at early 2021: January, February.