Руйнуємо міфи: про інститут сім'ї в ЄС і традиційні цінності

September 1, 2021
Відповідно до образу, створюваного пропагандистами, відхід Заходу від традиційних, консервативних цінностей перетворює його ледь не на Содом та Гоморру. Читайте, чому це не так.
article-photo

Метазавдання антизахідних пропагандистів полягає в тому, аби штучно створити в очах громадян різницю між “процвітанням” Росії та “занепадом” Заходу. Існує навіть спеціальний вислів, що вже встиг стати мемом - “Захід, що загниває.” Відповідно до образу, створюваного пропагандистами, відхід Заходу від традиційних, консервативних цінностей перетворює його ледь не на Содом та Гоморру. Подібна аналогія, до речі, цілком прозоро натякає на долю, яка, на переконання пропагандистів, неуникно чекає на нього. Ось тільки чи дійсно Захід відмовляється від згаданих традиційних цінностей? Давайте з’ясуємо детальніше.

Центральним в даному контексті є питання важливості для європейців сім’ї як традиційної цінності - адже саме звідси народжуються спекуляції на теми сексуальної свободи, притаманної Заходу, гомосексуалізму, що начебто заохочується там тощо.

Тож ті, хто часто чує приклади антизахідної пропаганди з цього приводу, можуть здивуватися, наскільки багато, насправді, інститут сім’ї важить для європейців. Погляньмо для прикладу, на Німеччину. Відповідно до соціологічних даних, що наводяться глобальним дослідницьким проєктом “Огляд цінностей світу,” 85,7% німців та 91% німкень вважають сім’ю дуже важливою цінністю (ще 12,5% та 8,2%, відповідно - просто важливою). Німців, що вважають сім’ю неважливою, згідно із зазначеним дослідженням - не більше 1 %.

Але Німеччина - лише одна з 27 доволі різнорідних країн-членів ЄС, і лише її прикладу замало для якихось узагальнень, скажете ви.Тому давайте поглянемо на те, наскільки важливим інститут сім’ї є у ще одній, кардинально відмінній країні - Греції.

Ми обрали дану державу з кількох причин. По-перше,на відміну від більшості країн-членів ЄС, це православна країна, що в очах проросійських пропагандистів часто виступає додатковим аргументом. Мовляв, погляньте, що відбувається в Греції, яка сповідує ту ж релігію, що і ми, а що - в решті бездуховної Європи. По-друге, за даними вже зазначеного дослідження, кількість греків, в житті яких релігія відіграє значну роль, в середньому удвічі більша, ніж в Німеччині. З огляду на те значення, яке пропагандисти надають зв’язку між релігією та сімейними цінностями, різниця у ставленні до останніх між цими двома країнами теж мала би бути пропорційною. Але ні - у дослідженні читаємо про те, що сім’я важлива для 92,4% греків та 95,5% грекинь (ще 6,2% та 4,5%, відповідно - просто важлива). Погодьтеся, різниця з німцями мінімальна.

Насамкінець, погляньмо на дані дослідження, що стосуються, власне, Росії. Для 80,8% росіян та 85,4% росіянок сім’я є дуже важливою, ще для 14,6% та 13,3%, відповідно - просто важливою. І хоча коли йдеться про показники такого порядку, різницею з німцями та греками можна було б знехтувати, формально в Греції - країні-члені ЄС - сім’я є навіть важливішою, ніж в Росії.

Як бачимо, спекуляції Росії на темі традиційних цінностей базуються на припущеннях, що не витримують критики. Пропагандисти користуються абстрактністю самого поняття цінностей для того, аби сховати кінці у воду та змусити споживачів інформації повірити їм на слово. Саме тому це має стати одним зі спостережень, які варто взяти на озброєння - чим більш абстрактними є закиди, тим з більшою вірогідністю вони розбиваються вщент об об’єктивну реальність.

МАКСИМ ПАНЧЕНКО
Аналітик і журналіст UkraineWorld та ГО «Інтерньюз-Україна»

Related articles

Ukraine Explained
March 24, 2018

‘Coup Plot’ Video: Summary of the Savchenko-Ruban Plan

Ukrainian MP Nadiya Savchenko has been detained by Ukrainian security officers on accusations of plotting to carry out a terrorist attack and stage a coup. Prosecutor-General...
VIDEO
June 6, 2018

Inclusive Learning in Ukrainian School

Inclusive learning in Ukraine is at the early stages of development. 9% of Ukrainian schools have capacities to educate children with disabilities. See how Diana,...