Чому кремлівська пропаганда бреше про гасло «Слава Україні — Героям Слава»

June 11, 2021
Чому кремлівська пропаганда бреше про гасло «Слава Україні - Слава героям»? Ми пояснюємо у нашому новому матеріалі.
article-photo

Перед початком футбольного турніру Євро-2020 Росія розгорнула свою дезінформаційну машину, намагаючись довести, що гасло, розміщене на новій формі збірної України — «нацистське». Ми пояснюємо, чому російський аргумент — нісенітниця.

«Слава Україні — Героям слава» — ключове гасло Української Революції Гідності або Євромайдану (2013-2014), який був поєднанням ліберального / проєвропейського порядку денного та постколоніальної антиімперської боротьби.

Кремлівська дезінформаційна машина почала атакувати цей слоган, а також інші явища Євромайдану, щоб переконати світову спільноту в тому, що це була «нацистська» революція, і що всі українські патріоти насправді є «нацистами». Паралельно Кремль “аргументує”, що всі країни Європейського Союзу та НАТО є спадкоємцями нацистсько-фашистської коаліції 1940-х років.

У 2019 році UkraineWorld опублікував аналіз, який розвінчує основні дезінформаційні російські наративи про українську історію: https://ukraineworld.org/ua/articles/books/re-vision-history

Ми також проаналізували гасло «Слава Україні — Героям слава». Ось коротке пояснення від Яни Примаченко, одного з наших експертів:

“Вітання «Слава Україні! Героям Слава!» почали використовувати ще під час українських національно-визвольних змагань 1917–1921 років, задовго до того, як нацисти прийшли до влади в Німеччині.

Вперше майбутнє гасло з’являється 1840 року в посланні Тараса Шевченка «До Основ’яненка»:

Чия правда, чия кривда І чиї ми діти. Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине… От де, люде, наша слава, Слава України!

У кінці ХІХ століття його почали використовувати в середовищі харківської студентської громади. Щоправда, тоді на заклик «Слава Україні!» відповідали «По всій землі слава!».

Розповсюдження вітання набуло під час української революції. З 1917 року його стали використовувати загони чорних козаків Армії УНР, тоді воно звучало так: «Слава Україні! Козакам слава!». 1918 року, під час врядування гетьмана Скоропадського вітання зазнало невеликої трансформації «Слава Україні! Гетьману слава!». Взагалі протягом 1918–1922рр. в Армії УНР існували різні варіації відповіді на вітання «Слава Україні!» — «Україні слава!», «Навіки слава!», «Віра! Слава!».”


Коментар головного редактора UkraineWorld:

  1. Кремлівська пропаганда пов'язує «Слава Україні» з нацистським гаслом «Хайль Гітлер» — але ми пояснюємо, що гасло “Слава Україні - Героям Слава” має набагато глибші історичні корені.

  2. «Слава Україні — Героям слава» могла з’явитися з релігійного привітання «Слава Ісусу Христу — Слава навіки Богу», яка популярна в Україні та є перекладом латинського Laudetur Jesus Christus. Типовою тенденцією 19-20 століть була секуляризація старих релігійних привітань та гасел.

  1. «Героям слава» має транснаціональний і трансідеологічний характер: вона навіть була популярна в офіційній радянській повоєнній пропаганді (з її дуже «антифашистською», але тоталітарною ідеологією), що відзначала перемогу у війні гаслами «Вічна слава героям», «Слава героям Великої Вітчизняної війни» тощо.
  1. Український націоналістичний рух Другої світової війни (ОУН-УПА) був складним явищем, але важливо зазначити, що після 1941 року, після проголошення ним незалежності України, він був ворогом нацистської Німеччини. Керівник цього руху Степан Бандера потрапив до нацистського табору Заксенхаузен і пробув там до кінця війни; його брати загинули в'язнями Освенциму разом із сотнями українських націоналістів; багато українських націоналістів були вбиті нацистами в Києві в Бабиному Яру разом із сотнями тисяч євреїв під час одного з найжахливіших злочинів Голокосту та масових убивств Другої світової війни.
Володимир Єрмоленко
головний редактор UkraineWorld

Related articles

Ukraine
December 13, 2017

What Ukrainians Really Think: 10 Key Insights from Ukraine’s 2017 Opinion Polls

Ukraine is a complicated, changing country. It’s far too easy to imagine that the proclamations and positions presented by Ukraine’s government and civil society...
PODCAST
January 20, 2022

Ep. № 65 How Russia uses disinformation as an instrument of war - with Olga Tokariuk

In our new episode of the “Explaining Ukraine” podcast, we analyze how Russia is using disinformation, misinformation, and propaganda to support its actions against...